Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ARABA NEDEN TEKLER ?

Araba Neden Tekler ?

Arızalı sistemlerin ortak  arıza belirtisi olan bu soruna mizahi bir dille yaklaşırsak, tek belirtiyle sonuca ulaşılamaması yönüyle insanlardaki karın ağrısına benzetebiliriz. Tekleme probleminin motor sınıfına ve teknolojisine göre bir çok sebebi olabilir. Bu yazıda araba neden tekler sorusunun cevabını detaylı bir şekilde bulacaksınız.

 +  Sürekli Tekleme : Çalıştırma, rölanti , yüksek hız fark etmeksizin motorun her durumda aksak çalışması durumudur.

 • Öncelikle kaput içindeki soketler kontrol edilmelidir. Sıcaklık etkisiyle genleşerek yuvasından çıkan soketler aracın dengesiz çalışmasına sebep olabilmektedir.
 • Hava akış metre arızası sebebiyle yanma odasına yanlış basınçta hava gönderilebilir ve ateşleme düzeninin bozulmasına sebep olunabilir.
 • Yıpranmış buji, buji kabloları, ateşleme bobini ve yakıt enjektörü de ateşleme zamanının kaçırılması sebebiyle sürekli teklemeye neden olabilmektedir.
 • Uzun süre değiştirilmeyen hava filtresi düzensiz hava vakumlanması sebebiyle rölanti dalgalanmasına sebep olabilir.

 +  Vites Geçişlerinde Tekleme : Manuel araçlarda debriyajın serbest bırakılması veya ani gaz verilmesi durumunda ortaya çıkan teklemedir.

 • Muhtemel sebebi motor / şanzuman kulaklarıdır. Aciliyeti olmayan düşük bütçeli bir problemdir.
 • Otomatik vitesli araçların geçişlerinde gelen tekleme ise kavrama sisteminden kaynaklanmaktadır. Muhtemel arıza yağ basıncı dengesizliğiyle oluşmaktadır.
 • Otomatik araçların manuel vitesli araçlara göre daha karmaşık bir sisteme sahip olması sebebiyle maliyetin daha fazla olması muhtemeldir.

 +  Hızlanma Esnasında Tekleme :  Yalnızca motor zorlandığında oluşan tekleme çeşididir.

 • Muhtemel sebebi aks boşluğudur. Daha kesin bir tespit yapmak için tekleme esnasında gaz vermeyi aniden bırakın. Tekleme kesiliyorsa problemin aks boşluğundan kaynaklandığına emin olabilirsiniz.

 +  Seyir Halinde Tekleme : Sabit gazda ilerlerken oluşan teklemedir.

 • Genelde benzinli araçlar için yıpranmış buji, buji kabloları, ateşleme bobinidir. Benzinli ve dizel araçlarda ortak görülen sebepler ise yakıt enjektörünün yıpranması ve düzensiz yanma oluşması, arızalı aküden dolayı ateşleme gücünün sağlanamaması olabilmektedir.

 +  LPG’ ye Geçişte Tekleme : Enjeksiyonsuz araçlarda motor ısındıktan sonra lpg ye geçilmesiyle tekleme sorununun oluşması durumudur.

 • Enjeksiyonlu araçlarda motor sıcaklığı lpg yi yoğuşturmaya yetecek ısıya ulaşmadan önce benzinden lpg ye geçilmesi durumunda enjektörlere yoğun halde gönderilen yakıt, verimli yanmanın gerçekleşememesine ve tekleme problemine sebep olacaktır.
 • Motor ısındıktan sonra düzelmeyen tekleme probleminin muhtemel sebebi ise regulatör basınç ayarının eksikliğidir. Düzensiz gönderilen yakıt verimsiz yanmaya sebep olacaktır.
 • Motorun lpg de çalışırken daha çok yüke maruz kaldığı unutulmamalıdır. Dolayısıyla yalnızca lpg’de oluşan teklemenin sebebi benzinde iken tölere edilebilen bir arızanın lpg de tölere edilememesi, yani benzinde iken fark edilmeyecek kadar küçük bir arızanın lpg deyken daha net belirtiler gösterecek olması olabilir.

Aracınız ile ilgili yaşadığınız sorunları USTAYA SOR kısmından bizlere iletebilir, sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir



BENZER YAZILAR